WYCEŃ HALĘ NAMIOTOWĄ!

ROZBUDOWA HALI

Rozbudowa funkcjonującej hali magazynowej lub produkcyjnej wydaje się przedsięwzięciem złożonym i czasochłonnym, które może dezorganizować pracę firmy.

Tradycyjne technologie budowy różnego rodzaju hal stalowych pozwalają na rozbudowę hal zarówno wzdłuż jak i wszerz poprzez dodanie kolejnych segmentów konstrukcji będącej stalową ramą opartą najczęściej na żelbetowych słupach. W wielu aspektach jest to jednak operacja skomplikowana wymagająca prac projektowo-obliczeniowych i bardzo dobrej organizacji tak aby zapewnić bezpieczeństwo i ciągłość pracy w istniejącej hali.

W przypadku hal namiotowych  proces rozbudowy jest znacznie bardziej ułatwiony ze względu na same założenia konstrukcji składającej się z aluminiowych profili połączonych stalowymi łącznikami.

Hale namiotowe o rozpiętości do 60m stawiane przez Pol-Plan zazwyczaj nie wymagają stosowania dźwigów, betonowych fundamentów co bardzo przyśpiesza proces budowy i redukuje koszty.

Idealnym przykładem może być rozbudowa izolowanej hali magazynowo-produkcyjnej firmy Mark-John. Warto zaprezentować poszczególne etapy rozbudowy hali. 

W 2021 roku firma Mark-John zainwestowała w izolowaną halę namiotową (24x30x4,5m) z poszyciem ścian z płyty warstwowej (60mm – wypełnienie pianką poliuretanową) i dachem pompowanym, w której pracują maszyny CNC do precyzyjnej obróbki metalowych części zamiennych oraz składowane są na regałach gotowe wyroby. Hala nie jest obiektem tymczasowym, została zaprojektowana na dekady użytkowania, wymagała pozwolenia na budowę, a jej konstrukcja tak jak w przypadku hal budowanych w tradycyjnych technologiach,  została dostosowana do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych (nawet do 300kg/m2).

Po ponad roku pozytywnych doświadczeń w użytkowaniu hali zapadła decyzja o rozbudowie i powiększeniu hali o 6 segmentów do rozmiarów 24x60x4,5m. Decyzję ułatwił wolny plac przed halą, pokryty kostką brukową. Pod główne filary hali zostały przygotowane betonowe wylewki – stopy fundamentowe, które ze względu na obciążenie gruntu są całkowicie wystarczające.

W przypadku rozbudowy tradycyjnej hali mogą być wymagane kosztowne prace przy fundamentach co samo w sobie może znacząco utrudnić pracę w hali.

rozbudowa hali namiotowej

ROZBUDOWA HALI DZIEŃ I

Rozbudowa hali została zaplanowana tak aby nie utrudniała pracy w firmie i pozwalała na sprawną komunikację z halą, przejazd wózków widłowych.

Kotwienie hali to bardzo istotny etap początkowy procesu montażu, od którego zależy bezpieczeństwo użytkowania hali. Do przytwierdzenia stalowych stóp do podłoża zostały zastosowane kotwy do betonu wklejane chemicznie przy pomocy specjalnego kleju – kotwy chemicznej firmy Hilti (Hy-170). Sposób kotwienia uzależniony jest od rodzaju podłoża i przenoszonych sił  i wymaga precyzyjnych obliczeń wykonywanych zgodnie z obowiązującymi normami w dedykowanym programie.

Profile aluminiowe tworzące segmenty hali zostały połączone łącznikami i przykręcone w pozycji leżącej  do stalowych stóp.

Sam proces stawiania kolejnych elementów ramy jest widowiskowy i wymaga zastosowania jedynie podnośnika Manitou i odpowiednio przymocowanych lin. Segment hali o szerokości 5 metrów, tworzą dwie ramy profili połączone u góry belkami dachowymi „laszami”. U dołu stopy połączone są rurą stalową z „lizakiem” co zapewnia odpowiednie dystansowanie głównych profili.

W pierwszym dniu stanął kompletny szkielet hali. Zostały zamontowane liny odciągowe –  naciągowe, które są charakterystycznym elementem konstrukcji hal namiotowych i spełniają bardzo ważną funkcję. Liny rozpięte pionowo w układzie X pomiędzy głównymi profilami w dwóch skrajnych segmentach   wzmacniają konstrukcję. Górne liny odciągowe rozpięte pod dachem zostały naciągnięte jeszcze przed ustawieniem konstrukcji.


rozbudowa hali namiotowej

ROZBUDOWA HALI DZIEŃ II

W drugim dniu montażu zainstalowano płyty warstwowe na całej długości hali. W trakcie prac montażowych możliwy był przejazd wózkiem widłowym do wnętrza starej części hali. Na segmenty dachu zostało zamontowane pokrycie z plandeki tworzące dach pompowany podłączony przewodem rurowym do dedykowanej pompy.

rozbudowa hali namiotowej

ROZBUDOWA HALI DZIEŃ III

W ścianach zostały zainstalowane okna poliuretanowe zapewniające naturalne światło wewnątrz hali. Na koniec została zdemontowana brama przesuwna i front dotychczasowej hali, które zostały zamontowane na nowej ścianie frontowej.

rozbudowa hali namiotowej

ROZBUDOWA HALI DZIEŃ IV

Po podłączeniu specjalnej pompy, która jest autorskim rozwiązaniem Pol-Planu, rozpoczęło się pompowanie wszystkich segmentów dachu. Pompa jest wyposażona w grzałkę, która ogrzewa powietrze osuszając je co zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wnętrza membran. Po uzyskaniu wymaganego ciśnienia pompa wyłącza się. Specjalny czujnik monitoruje poziom ciśnienia i uruchamia automatycznie pompę w przypadku spadku ciśnienia.

rozbudowa hali namiotowej

ROZBUDOWA HALI DZIEŃ V

Prace wykończeniowe. Dzieło dopełnił system orynnowania zamontowany na całej długości hali. Hala już na pierwszym etapie budowy została wyposażona w system wentylacji mechanicznej  z wentylatorami zainstalowanymi w tylnej ścianie szczytowej oraz wydajne nagrzewnice Flowair.

JAKOŚĆ POTWIERDZONA NORMAMI I CERTYFIKATAMI:


TUV
slv
blaue engel
ce

POL-PLAN Sp. z o.o.
ul. Wrocławska 42/44, 62-060 Stęszew / Zamysłowo

WYCEŃ HALĘ NAMIOTOWĄ!
CERTYFIKAT
ZGODNOŚCI ZAKŁADOWEJ KONTROLI PRODUKCJI
1017-CPR-06.951.178TÜVSÜD

tel.: +48 61 307 32 48